Láska – to je riešenie

sep 18, 2012 | Čas myšlienok

Hrdinovia programu „Všeobecne uznávané“ – sú psychológovia, duchovní, sociálni pracovníci, podnikatelia – ľudia, ktorí majú spoločné to, že nehľadajú vo svojom živote vyšľapané cestičky, ale tie, ktoré vedú k cieľu.

 

Ako hovoril veľký Shakespeare, skutočná láska nemôže hovoriť, pretože skutočný cit sa vyjadruje skôr skutkami, ako slovami …

Pri vykonaní výskumu na stredných školách sa zistilo, že chlapci a dievčatá považujú lásku za najdôležitejšie kritérium pre úspešné manželstvo bez toho, aby si uvedomili plný význam tohto slova.

Lásku vidia vo forme určitého čarovného pocitu, ktorý sa náhle objaví v človeku a ktorý robí človeka radostným, láskavým, odvážnym, silným a citlivým. Ale opak je pravda: len dobrý, súcitný, chápajúci, ohľaduplný človek je schopný milovať.

Existuje výraz „láska je slepá“. V skutočnosti slepá nie je láska, ale emócie. Tie vznikajú ako dôsledok myšlienky a emócie sami seba zároveň aj „kŕmia“.

Pri takom dôležitom rozhodovaní, ako je založenie rodiny, je veľmi dôležité udržať rovnováhu medzi rozumom a emóciami. Keď sa spoliehame len na racionálne myslenie pri hodnotení kladov a záporov, môže nám uniknúť to najdôležitejšie. Rovnako, aj pocity sa môžu ľahko vymknúť kontrole a potlačiť schopnosť uvažovať. Avšak, tento jav, ktorý nemá žiadny vzťah k láske, to je zamilovanosť, ktorá chce blízkosť. Ak je základom vzťahov aktivita hormónov a búrlivé emócie, tak zákonite prídu nepríjemnosti.

Pre vzdelaného človeka ľudská láska nie je slepá a ak miluje, tak vie, koho miluje a prečo miluje.

Ponúkame vám otázky, nad ktorými treba porozmýšľať skôr, ako uskutočníte svoj výber partnera: 

Pači sa mi tento človek? 
Zaujíma ma svojou osobnosťou? 
Nedráždi ma niečo v jeho/jej vzhľade? 
Pači sa mi jeho/jej správanie? 
Ako on/ona komunikuje so mnou? Cítim sa v pohode v jeho/jej prítomnosti? Nemusím sa hanbiť za jeho/jej správanie? 
Aká je spätná väzba o ňom/nej od mojich priateľov a rodiny? 
Čo hovoria o ňom/nej jeho rodičia? Varuje ma duchovný (farár/pastor) proti unáhlenému rozhodnutiu? 
Máme rovnaký vzťah k Bohu a službe? 
Verí v Boha? Do akého chodí kostola? Je zrelý/á kresťan/ka alebo len občas príde na kázeň? 
Zhodujú sa vaše záujmy, názory, hodnoty? Čo vás spája? 
Ste jednotní v myšlienkach na váš budúci spoločný život? 
Kde a ako budete žiť po svadbe? Ako si predstavujete rolu manžela a manželky? Aký je jeho/jej a váš postoj k deťom? 
Aké sú vaše motívy pre manželstvo? 
Ste k sebe úprimní? 
Dostal/a som ubezpečenie od Boha, že to je môj partner/ka?
Pýtame sa Boha na Jeho názor na pripravované manželstvo? 
 

Na tieto a ďalšie otázky si musíme odpovedať počas obdobia dvorenia. Ak je veľa otázok, na ktoré ste odpovedali neurčito, potom viete, že tohto človeka nepoznáte dosť dobre nato, aby ste si s ním mohli vytvárať ďalekosiahle plány.

Aký čas je potrebný pred prijatím vážnych rozhodnutí? 

Všetky štúdie ukazujú, že najlepším riešením je, keď sa pár navzájom pozná pred svadbou minimálne dva roky alebo viac. Počas tohto obdobia, keď sú ľudia otvorení, dozvedajú sa navzájom o sebe viac.

Je lepšie sa sklamať skôr, než dostaneme sobášny list.

Existuje výraz: „Najlepší rozvod – je rozvod, ktorý sa stane pred svadbou“. Čím menej viete o človeku, tým väčšia je pravdepodobnosť chybného výberu spoločníka do života.

 
V akom veku je najlepšie sa vziať?

Samozrejme, že sú rôzne varianty. Existujú ľudia, ktorí už dospejú v 20-tich rokoch, teda sú vážni, zodpovední a vedia, čo chcú od života. Ale väčšina odborníkov v oblasti rodinných vzťahov sa domnieva, že až po veku 23 rokov ľudia začínajú chápať sami seba, pochopia svoje potreby, zameranie v živote a pochopia vzťahy s opačným pohlavím, dosiahnu dospelosť a preto sú pripravení založiť rodinu.

Ak ste ešte mladý človek, pamätajte si, že manželstvá uzavreté v skorom veku sa vyznačujú tým, že jeden partner čoskoro stratí záujem o toho druhého. Osoba, ktorú si vezmete vo veku 18 rokov, nebude ešte zrelá, rovnako ako vy. Budete ako dve nezrelé jablká, ktoré vyžadujú jedno od druhého navzájom, aby sa stali zrelé a červené. Ale toto sa nemôže stať rýchlo. Vo veku 23 rokov náhle zistíte, že to zrelé ovocie nie je to, o ktorom ste snívali. Preto najprv dospejte – dozrejte. Spoznajte samých seba a určite si, akého človeka chcete. Porozumejte sami sebe a rozhodnite sa, koho chcete. A kým sa to stane, užívajte si slobodu a nezávislosť.

 

 

Autorka:
PhDr. Jelena Archipova
psychologička a sexuologička.

 

Preložené so súhlasom www.3angels.ru.

 

Archív