Zoznámenie

sep 22, 2012 | Čas myšlienok

Hrdinovia programu „Všeobecne uznávané“ – psychológovia, duchovní, sociálni pracovníci, podnikatelia – sú ľudia, ktorí majú spoločné to, že nehľadajú vo svojom živote vyšliapané cestičky, ale tie, ktoré vedú k cieľu. 
 

Kto by mal prevziať iniciatívu v zoznamovaní? Muž alebo žena?

Každý má možnosť voľby. Napriek tomu pre dievča, ktoré si váži samú seba, je lepšie počkať, kým chlapec urobí prvý krok k zoznámeniu. Ak tak neurobí, potom je buď k nej ľahostajný  alebo má slabý charakter. Aj prvá aj druhá príčina sú vážne prekážky pre budovanie silného vzťahu.

Iniciatívu ženy v zoznamovaní muži vnímajú ako niečo provokatívne a odpudivé. Často títo muži, keď sa neskôr oženia, nedokážu sa zdržať výčitky: „Ty si chodila za mnou“.

Ako sa správať na prvom stretnutí?

Vzájomné sympatie sú závislé od komunikačných zručností: schopnosti začať a udržať konverzáciu. Už úplne prvé slová, už intonácia vyslovených viet môžu predpovedať povahu budúceho vývoja vzťahu.

Viktória rozpráva: „Pamätám si, keď ma oslovil  neznámy muž, neskôr môj budúci manžel a začal mi niečo hovoriť s rozpakmi v hlase. Obaja sme stáli napätí a zmätení. Nikto z nás nevedel, ako sa správať v takýchto situáciách. On sa bál so mnou komunikovať, ja som sa bála  komunikovať s ním. Jednoducho, boli sme ako vystrašené vrabce.“

Ak chcete nájsť svoj pár, musíte sa naučiť vyrovnať sa s pocitmi trápnosti. Existuje mnoho iných spôsobov, ako urobiť proces zoznamovania sa zábavnejším. Od pradávnych čias je privítanie, dobrý kompliment, úsmev vynikajúca príležitosť na zoznamovanie.
 

Ako sa dozvedieť, aký majú voči mne postoj?

„Bolo by oveľa jednoduchšie prevziať iniciatívu v priebehu zoznámenia, keby som vopred vedel, čo si dievča myslí o danej veci. Čo keď moja iniciatíva nebude na mieste a budem odmietnutý?“ Eugen

 
Čo si myslí neznámy človek môžeme zistiť podľa neverbálnej komunikácie, výrazu jeho tváre.
Napríklad:
1. Oči obrátene hore akoby chceli povedať: „Som oveľa vyššie od všetkého, čo mi môžete mi ponúknuť“.
2. Keď sa na vás pozerajú zvrchu, s hlavou ľahko hodenou dozadu, očakávajte kritické zhodnotenie na vašu adresu. Je celkom možné, že bude vyžadovať solídny dôkaz o úprimnosti vašich úmyslov.
3. Nesnažte sa získať pozornosť toho, kto sa pozerá cez vás. Keď je človek úplne pohltený svojimi pocitmi, tak je jasné, že mu nejde o vás.
4. Pohľad bokom cez rameno hovorí o pohŕdaní aj vašimi najvášnivejšími zámermi. V tomto prípade je trochu riskantné oddávať sa ilúziám.
5. Pohľad z očí do očí znamená spoločný záujem a ochotu vstúpiť do viac dôverného vzťahu.
6. Upretý pohľad otravuje každého. Takýto pohľad vyvoláva boj, rivalitu. V mnohých kultúrach je považovaný za neslušný.

Keď vidíte, že dievča sa na vás pokojne pozerá, môžete sa pokúsiť zoznámiť sa s ňou. Mnohí muži ignorujú všetky pravidlá zoznamovania, takže narazia na nepríjemné reakcie dievčat.

Veľa môžete vidieť aj sami na správaní partnera. Stačí byť viac pozornejší.

Ako neurobiť chybu pri výbere partnera?

Po prvé, nerobte unáhlené rozhodnutia. Všetko, čo sa deje rýchlo, prináša zlé výsledky. Uistite sa, že poznáte partnera a že sa jeho slová nerozchádzajú s činmi.

Neváhajte si ujasniť situáciu v prípade nedorozumenia. Buďte k sebe navzájom úprimní a tiež  buďte úprimní k sebe samému/samej. Pozrite sa na veci objektívne. Nechcite sa vydať/oženiť vo veľmi mladom veku. Buďte trpezliví a netlačte na partnera. Uistite sa, že už viete toho dosť o manželstve.

Uistite sa, že vaše rozhodnutie vziať si ju/jeho bolo spôsobené len túžbou zostať v blízkosti tejto osoby a budovať rodinu práve s ním/ňou, nie preto, že je už nato čas alebo sa musíte vziať.

Ako si nájsť ideálneho človeka?

Musíme mať na pamäti, že neexistujú ideálni ľudia. Každý človek, s ktorým sa stretnete, vás  určite raz sklame. Veď chápeme, že sami máme veľa nedostatkov, tak prečo očakávame od iných, že ich nebudú mať?

Netreba sa vo vašich predstavách zafixovať na ideálny vonkajšok. Je možné, že človek, ktorý sa hodí práve k vám, sa vám nebude páčiť svojim vonkajškom. Spomínam si na jedného z mojich priateľov, ktorý si vymyslel pekný obraz dievčaťa a začal prosiť Boha o takéto dievča. Začal sa modliť za jej dlhé nohy, biele zuby, blond vlasy a modré oči. Keď sa oženil, jeho dievča obrazu zodpovedalo len jednou z objednaných položiek – bielymi zubami.

Treba si dať pozor na sen, že sa človek po svadbe zmení. S veľkou pravdepodobnosťou vám môžem povedať, že takto na vás čaká hlboké sklamanie. Ženy majú úžasne pretrvávajúce ilúzie: myslia si, že môžu „prerobiť“ svojho manžela. Vy viete, že on nie je vôbec pripravený na manželstvo, nie je samostatný, je nezodpovedný, ale myslíte si, že keď sa ožení a bude mať rodinu, tak sa zmení. Nielenže nie ste povolaní meniť iného človeka, ale navyše sa vám aj tak nič nepodarí v tejto veci.
 
Dnes na vaše otázky odpovedala
Jelena Archipova,
psychologička a sexuologička.
 

Preložené so súhlasom www.3angels.ru.

 

Archív