Chráň si česť od mladosti!

máj 9, 2014 | Čas myšlienok

„Chráň sa mladíckych žiadostí a usiluj sa o spravodlivosť, vieru, lásku a pokoj s tými, čo z čistého srdca vzývajú Pána“.
(2. list  Timoteovi 2,22)

V dnešnom svete, ktorý je priam „posadnutý“ telesnými  túžbami, „chrániť  sa mladíckych žiadostí“ znamená ísť proti prúdu.

„Mám už dvadsať rokov a som stále panna“ – rozpráva dievča s horkosťou v hlase – „cítim sa akási nesvoja, vyzerám ako biela vrana. Čo mám robiť?“

Moderná spoločnosť má svoje hodnoty. Ale iba inteligentný človek môže vybočiť z koľají  verejnej mienky.

Slovo „česť“ znamená „niečo majestátne, veľmi drahé, s vysokou pridanou hodnotou, nesmierne cenné – to, čo zaslúži najvyššiu úctu“. Inými slovami, táto dievčina by sa nemala  cítiť nepríjemne. Mala by byť hrdá, že nie je ako ostatné. A čo je najdôležitejšie, je  skutočnosť, že ona má jasné morálne zásady.

Ak váš spôsob života odzrkadľuje vaše hodnoty, ľudia naokolo vás budú rešpektovať a vás samých nebudú znepokojovať vnútorné rozpory. Sebaúcta je spoľahlivá bariéra pre predmanželský sex.

Čo nabáda k sexu?

Ako výsledok rôznych výskumov boli identifikované nasledujúce nesprávne motívy vstupovania do intímneho vzťahu: sexuálna intímnosť je vnímaná ako spôsob naučiť sa niečo nové; intímnosť vystupuje ako prostriedok osobného sebapresadzovania, keď si chcete vyskúšať a dokázať sebe aj ostatným svoju príťažlivosť. Intímne vzťahy sú ako kompenzácia duchovného tepla, pokus kompenzovať si chudobný emocionálny život. Sexualita môže byť vnímaná ako spôsob komunikácie, ako potreba, aby ti rozumeli. Sex môže byť „ľahký“ spôsob, ako uniknúť zo samoty.

Záver je jasný! Teenageri často prehliadajú, že skutočný intímny vzťah predpokladá vysoký stupeň voľby pri výbere sexuálneho partnera. Skutočný, hlboký intímny vzťah môže vzniknúť len v manželstve.

„Pravá láska nie je drzá a nie je povrchná, bojazlivosť robí ju opatrnou; nemá odvahu na mnohé, lebo vie, že môže veľa stratiť.“
Jean Jacques Rousseau 

Jedna dievčina mi napísala list, v ktorom hovorí o svojom vzťahu s mladým mužom. Ona má 14 rokov, on má 16. Sú spolu sú šesť mesiacov a vzťah, ktorý majú, je dobrý a priateľský. Ale nedávno ju mladík požiadal, aby skúsili sex. Dievča odmietlo, ale jej ju priateľ presviedčal, že intímny vzťah je normálna vec. Dievča si nebolo isté, že už chce mať sex v ich vzťahu, ale bojí sa, že sa ich vzťah skončí, ak ho odmietne.

Pre týchto  mladých ľudí je dôležité si uvedomiť, že vzťah sa skončí v každom prípade, pretože 14 rokov nie je vek, kedy sa stretnete s niekým, s kým budete po celý svoj ​​život. Preto, ak chlapec trvá na sexe, je lepšie ukončiť s ním vzťah.

V sexuálnych vzťahoch pred manželstvom existuje jedna pasca. Fyzická príťažlivosť je silnejšia ako zdravý rozum a v takom emocionálnom stave ľudia nie sú schopní vidieť značné rozdiely medzi nimi. O nejaký čas neskôr, keď vášeň prejde, si všimnú, že ten chlapec alebo to dievča nie je taký/á, ako ten/tá, ktorého/ú si vysníval alebo vysnívala.

Keď vstupujete do sexuálneho vzťahu, nemôžete zostať triezvi, vtedy sa stráca schopnosť myslieť triezvo a vecne. Tým beriete sami sebe schopnosť prijímať nezávislé rozhodnutia. Človek by mal dokázať  povedať „nie“ všetkému, začo nie je schopný v danej chvíli niesť zodpovednosť.

Sexuálna túžba – je to láska?

Mnoho mladých ľudí si myslí, že keď sa cítia sexuálne priťahovaní k niektorým ľuďom, že je to láska. Sexuálnu túžbu môže podnietiť nielen láska, ale aj úzkosť, osamelosť, túžba získať si niekoho alebo aby si získali teba, márnivosť alebo aj túžba niekoho zraniť a dokonca aj ponížiť.

Sexuálna príťažlivosť vytvára na okamih falošnú ilúziu jednoty, avšak bez lásky takáto jednota  zanecháva rovnaké odcudzenie ako predtým. Niekedy ich to núti hanbiť sa a dokonca sa aj navzájom nenávidieť, pretože keď vášeň prejde, pocit odcudzenia je ešte silnejší ako predtým.

Sex kvôli sexu, lenivosti alebo hrať sa na sex – to všetko ochudobňuje vnútorný svet jednotlivca, robí človeka cynickým, primitívnym a neschopným hlbokých citov. Veľa dievčat, ktoré si pomýlili sex s láskou, potom rozprávali o svojom zlyhaní, strate sebavedomia, pocite viny a sklamania, o hlbokej emocionálnej bolesti. Takže takéto ilúzie o láske sú pre dievčatá pomerne drahé.

Ak je túžba spôsobená naozajstnou láskou, fyzická blízkosť je „nechamtivá“ a chlapec i dievča dokážu počkať do svadby, nie je tu potreba dobýjať a byť dobýjaným/nou. Vtedy je láska plná nehy.

Aký je správny postoj k opačnému pohlaviu?

Voči mužom a ženám, ktorí sú od vás starší, sa treba správať s úctou, ako k otcovi a matke.

Voči tým, ktorí sú vo vašom veku, ako k vlastnému bratovi alebo k sestre. Tieto vzťahy môžu byť jednoduché, úprimné, bez flirtovania a zamilovanosti. K tým, ktorí sú mladší, sa správajte ako k deťom, ktoré potrebujú starostlivosť.

Tieto pravidlá správania vám pomôžu vyhnúť sa mnohým problémom vo vzťahoch. Naučíte sa, ako prejaviť starostlivosť a podporu opačnému pohlaviu bez postranných myšlienok a nebudete nikoho pokúšať. Proste Boha o múdrosť, aby ste dokázali správne komunikovať
s rôznymi ľuďmi.

Autorka:
Elena Archipova
psychologička

Preložené so súhlasom www.3angels.ru.

 

 

 

Archív