5. Vadim Kočkarev

sep 4, 2012 | Osobné skúsenosti

Môj otec fajčil veľmi veľa. Počas detstva som doma, chtiac – nechtiac, musel dýchať tabakový dym. V 12 – tich rokoch, keď sa teenageri chcú podobať dospelým, som si zapálil aj ja.
 

Mám rád hudbu, celkom dobre spievam a keď som dospel, začal som spolu so skupinou hudobníkov hrávať po reštauráciách. Moji kamaráti, muzikanti, boli samozrejme všetci fajčiari. Fajčil som jednu škatuľku denne a postupne som potreboval stále silnejšie cigarety. Začal som sa cítiť horšie, pochopil som, že mi to škodí a rozhodol som sa prestať s tým. Vyskúšal som veľa metód; no nič nepomáhalo. Skúšal som každú hodinu znížiť počet vyfajčených cigariet o jednu, došiel som až po počet 10 a zosypal som sa. Nakoniec som upadol do depresie.

 

Moja babička bola veriaca a niekedy so mnou hovorila o Bohu. Počas depresie, ani sám neviem prečo, som začal mať potrebu hovoriť s ňou o Bohu, začal som sa zaujímať o Bibliu. Tiež som začal navštevovať cirkevné spoločenstvo, kde ľudia študovali Sväté Písmo. No prestať fajčiť sa mi napriek všetkému stále nedarilo. Raz si ku mne v spoločenstve prisadol jeden mladý muž a povedal, že v Biblií je napísané, naše telá sú chrámom Božím a my ten chrám musíme udržiavať v poriadku a v čistote, aby sme nerobili hanbu nášmu Nebeskému Otcovi. Bolo to pre mňa ako blesk z čistého neba. Pochopil som, že zarmucujem Boha tým, že škodím svojmu zdraviu a že fajčenie nie je len škodlivé. Je to hriech. Ale nedokázal som sa sám zbaviť tohto zlozvyku! Čo teraz robiť? V ten večer po návšteve cirkvi som sa pozeral na večernú hviezdnu oblohu a rozmýšľal som o Bohu. A tu zrazu prišla myšlienka poprosiť Ho o pomoc. Prihovoril som sa Mu svojimi slovami: „Bože! Už 10 rokov fajčím a bojujem s týmto problémom. Viem, Tebe je nepríjemné, že fajčím, ale neviem s tým nič urobiť. Pomôž mi!“ Potom ma napadlo uzavrieť s Bohom dohodu: „Teraz vyhodím všetky cigarety a Ty, Bože, mi dáš mi silu už viac si nezapáliť.“ A vyhodil som cigarety. Tie cigarety boli posledné v mojom živote! Odvtedy a už nikdy počas mnohých rokov som nikdy nepocítil túžbu zafajčiť si. Keď som pochopil, že som otrok tohto zlozvyku a sám sa nemôžem od neho oslobodiť a keď som sa obrátil k Bohu o pomoc, Pán ma zachránil od fyzickej, aj od psychickej závislosti.

 

Zároveň som pochopil, že mám zmeniť spoločnosť, v ktorej som sa pohyboval a kde sa fajčilo. Odišiel som zo skupiny hudobníkov. Neskôr som sa oženil a odsťahoval sa z domu, kde fajčil otec. To malo tiež veľký význam a prispelo k tomu, že som sa navždy zbavil nikotínovej závislosti.
 

Moja skúsenosť je dostupná všetkým. Boh pomôže každému, kto sa Mu prizná, že nemôže riešiť problém vlastnými silami a obráti sa k Nemu o pomoc. Ešte lepšie bude, keď budeme Boha prosiť každý deň, aby viedol všetky udalosti nášho života.

 

Preložené so súhlasom www.3angels.ru.

 

Archív